Beskrivning
Vad döljer sig egentligen bakom Selma Lagerlöfs mästerliga romanepos Jerusalem från 1901 och 1902? Berättelsen om bönderna från Nås som bröt upp från sina fädernegårdar för ett liv i det fattiga Jerusalem upphör aldrig att fascinera.
I boken En väg till Guds Jerusalem visar prästen och författaren Eva Cronsioe hur fakta och fiktion har blandats samman i synen på verklighetens utvandrare från Nås. Där eftervärlden ser en skara oskuldsfulla sockenbor som lät sig luras till ett liv i elände, visar de historiska källorna på en betydligt mer komplex och fascinerande process.
Jerusalemsfararna och deras öde är oupplösligt förbundna med 1800-talets folkväckelse och Sveriges väg mot demokrati och religionsfrihet. Själva blev de en modernitetens förtrupp som hamnade mitt i världshändelsernas centrum. För vissa ledde uppbrottet till personliga tragedier, men deras kollektiva avtryck är för alltid inskrivet i Jerusalems historia genom självuppoffrande humanitära insatser under Första världskrigets år av isolering och nöd.
I den här boken får Nåsemigranterna själva komma till tals. Deras berättelser pekar i hoppets riktning och har något att säga om vänskap, tolerans och omsorg även i relation till dagens tragiska situation i Israel och Palestina.
Eva Cronsioe är präst i Svenska kyrkan med mångårig bakgrund som journalist och tv-producent. I femton år var hon fritidsboende i Nås, varav fem som komminister i Järna med Nås och Äppelbo församling. Hon har tidigare gett ut böckerna Gud i verkligheten, En väg till livsmod och tillit och Fråga Livet, samt varit moderator vid ett flertal seminariedagar om Jerusalemsfararna i samband med teaterföreställningen Ingmarsspelen.
